Marta Prohaska i Nataša Ćošić(Foto: Privatni album (M.P.)/za SBplus)
Kompetencijama, znanjem i dosadašnjim radom kroz neposredni odgojno-obrazovni rad te izvananstavni stručni rad postigle su iznimne rezultate u radu s učenicima s teškoćama u razvoju, kvalitetnijem metodičkom provođenju nastavnog procesa i rehabilitaciji učenika te procesu stalnog usavršavanja i cjeloživotnog učenja.
SLAVONSKI BROD - Slavonskobrodska Osnovna škola Milan Amruš jedina je škola u Brodsko-posavskoj županiji za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju djece s teškoćama u razvoju. U tu se školu đaci upisuju temeljem Zakona o odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama u razvoju te na osnovu nalaza i mišljenja školske komisije za utvrđivanje psihofizičkog stanja djece prije upisa u osnovnu školu i tijekom školovanja u predmetu određivanja primjerenog oblika odgoja i obrazovanja.
Učenici te brodske škole, iako nemaju idealne uvjete rada i godinama čekaju obnovu škole, što se tiče stručnog osoblja ipak imaju najbolje od najboljih. Tomu je dokaz i činjenica da od samo osam edukacijskih rehabilitatora iz cijele Hrvatske promoviranih u zvanje mentora i savjetnika, njih čak dvoje radi u brodskoj Osnovnoj školi Milan Amruš.
Ovaj tjedan, 27. lipnja, u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje te u suradnji s
Ministarstvom odgoja i obrazovanja, u zagrebačkoj Nacionalnoj i
sveučilišnoj knjižnici, održana je svečana promocija najboljih i najkvalitetnijih odgojitelja,
učitelja, nastavnika, stručnih suradnika i odgajatelja u zvanje mentora i
savjetnika. Tada je promoviran 521 odgojno-obrazovni
djelatnik, među kojima je i spomenutih osam edukacijskih rehabilitatora iz cijele Republike Hrvatske.
Dvije edukacijske rehabilitatorice iz Slavonskog Broda koje su među njima su Nataša Čošić i Marta Prohaska koje su promovirane u zvanje učitelja mentora. Svojim kompetencijama,
znanjem i dosadašnjim radom kroz neposredni odgojno-obrazovni rad te
izvannastavni stručni rad (uključenost u različite projekte, suradnju s
kolegama različitih profila, edukaciju učitelja na stručnim vijećima na
gradskoj i županijskoj razini, izlaganje stručnih i znanstvenih radova na
međunarodnim kongresima u zemlji i inozemstvu), postigle su iznimne rezultate u
radu s učenicima s teškoćama u razvoju, kvalitetnijem metodičkom provođenju
nastavnog procesa i rehabilitaciji učenika s teškoćama u razvoju te procesu
stalnog usavršavanja i cjeloživotnog učenja.
- Iznimno smo ponosni na naše djelatnice. Posebice zbog činjenice da su među rijetkima promoviranima u kategoriji edukacijskih rehabilitatora. Uistinu rade velik i težak posao. - kazala je za SBplus ravnateljica Osnovne škole Milan Amruš, Mirjana Jakovčev, koja nam je ponosno ukazala na uspjeh svojih djelatnica.
Reforme i promjene nemoguće su bez ljudi koji će ih provoditi. Zidovi, zgrade i najmodernija oprema ne mogu zamijeniti ono što djeci s teškoćama u razvoju pružaju stručne osobe poput Nataše i Marte. Nadamo se kako će one biti motivacija ostalim stručnjacima za odgojno-obrazovni rad u želji za stalnim usavršavanjem i napredovanjem koje je posebice nužno u radu s djecom s teškoćama u razvoju i učenicima s posebnim potrebama.