(Foto: ŽG/SBplus)
'Teško je reći koliko smo vremena provodili s ocem na pisti na Jelasu. Bili smo tamo svaki dan, 365 dana u godini. Trenirati sam počeo s četiri godine, a na natjecanja sam krenuo s devet.'
SLAVONSKI BROD - Arijanu Hucaljuku, slavonskobrodskom
sportašu koji je postigao najbolje europske i svjetske rezultate u kategoriji
F3J radioupravljanih jedrilica, čestitala je danas i Gradska uprava.
Na prijemu organiziranom u Vijećnici Grada Slavonskog Broda,
zamjenik gradonačelnika, Hrvoje Andrić, dočekao je Arijana i njegovog oca, Milivoja
Hucaljuka s čestitkama za sve njihove ostvarene uspjehe te željom da ih bude
još i u drugim kategorijama kojima se Arijan polako posvećuje.
- Rijetkost je da netko tako suvereno vlada određenim sportom
i kategorijom. Pitat ću Arijana kakav je osjećaj biti u nečemu najbolji na
svijetu. Arijan je ozbiljni recidivist u osvajanju europskih i svjetskih
titula. - kazao je šaljivo zamjenik gradonačelnika, Hrvoje Andrić, nabrojavši
redom sve Arijanove sportske titule i medalje.
Da je Arijan vrhunski sportaš svjetske klase u zrakoplovnom modelarstvu govore svi njegovi rezultati i osvojene četiri europske i svjetske titule u posljednje četiri godine. Arijan je prvi u povijesti koji je uspješno spojio Europski i Svjetski naslov (2015./2016.), a taj pothvat ponovio je i u idućem ciklusu (2017./2018.).
Zajednica sportskih udruga Grada Slavonskog Broda, Arijanove
je uspjehe odavno prepoznala pa je dosad dvaput proglašen sportašem Grada,
2011. i 2016. godine.
- Sportom sam se počeo baviti sa četiri godine, a u natjecanja
sam se uključio s devet godina. Ne mogu reći koliko smo vremena s tatom
provodili na aerodromu na Jelasu jer smo tamo bili 365 dana u godini. Od 2015. godine ostvarujem vrhunske rezultate. - kazao je Arijan Hucaljuk, 25-godišnji magistar procesnog računarstva
koji je svoju strast prema jedrilicama spojio sa profesijom i akademskom titulom pa je sada i
samozaposleni slavonskobrodski poduzetnik koji u suradnji s ocem planira dizajnirati
vlastite bespilotne letjelice.
No, za uspjeh u ovom sportu nisu potrebni samo dobri i vješti piloti koji poznaju zakone fizike, aerodinamike i meteorologije, nego i četveročlana ekipa koja pomaže pri uzletu, što dodatno povećava financijske izdatke uključene u profesionalno bavljenje tim sportom. Upravo skupe letjelice, čija cijena je ponekad veća i od dvije tisuće eura kao i brzi razvoj tehnologije i znanja potrebnog za taj sport uzrok su tomu što je Arijan danas jedini predstavnik Hrvatske na natjecanjima radioupravljanih jedrilica. Kada je počeo svoju karijeru, u Hrvatskoj je bilo čak 30 takvih sportaša.
- Sate Tehničke kulture u osnovnim školama jako su sasjekli. Dosta je teško mlade privući ovakvim sportovima. Ovaj je sport specifičan jer je potrebna jako velika podrška obitelji, i u obliku moralne potpore, a posebice financijske. U ovoj kategoriji je najveći problem što morate voditi veliki tim. To iziskuje puno novaca. Tako smo putovali i u Afriku. Četiri putne karte, četiri smještaja u hotelu, uistinu je teško sve pokriti. - kazao je Arijanov trener i otac Milivoj Hucaljuk.
Grad je Arijanu i njegovom ocu obećao pomoći u tom aspektu kao i u pogledu poteškoća koje imaju u lokalnom Klubu kako bi uistinu imali osigurane uvjete treniranja dostojne pravih vrhunskih sportaša.
- Jedino na što ne možemo utjecati je manjak vjetra u Slavonskom Brodu. S tim sam na natjecanjima imao problema jer nisam imao iskustva u takvim vremenskim uvjetima, kod nas je na Jelasu prilično mirno. Često zato 'letimo' na pistu kada uočimo da stiže nevrijeme i kada svi ostali bježe kućama. Tako sam naučio kontrolirati jedrilicu i u malo težim vremenskim uvjetima. - pojasnio je Arijan, na što je zamjenik Andrić šaljivo dodao kako bi sljedeći put mogli organizirati pripreme na vjetrovitom Bolu na Braču.
Arijanu su svi prisutni predstavnici Grada, ali i medija, poželjeli uspješnu i dugu karijeru te da uskoro i sam postane jedan od poznatijih tvoraca i dizajnera svih vrsta letjelica.