PeterTDj
Komentirano: 9.8.2013. | 21:42
1
@2025god - nije to nova ideja, ali dobra je!!! No, ja bih ipak o nečemu drugom... Od danas 9. kolovoza do zaključno 9. rujna 2013. godine traju javni uvid i javna rasprava u svezi Studije o utjecaju na okoliš „Plinska termoelektrana-toplana Slavonski Brod“, Zahtjeva za utvrđivanje objedinjenih uvjeta zaštite okoliša i Tehničko-tehnološkog rješenja iste u prostorima Grada Slavonskog Broda.
Članovi Građanske inicijative za čisti zrak: Anto Nikolaš, Ivo Dujmić, Veljko Mijić i Peter Tot-Đerđ danas su od 10 30 sati izvršili uvid u spomenute dokumente.
Zaista je riječ o opsežnoj dokumentaciji na više od 800 stranica, pa je razlogom zatraženo od Pročelnika UO za zaštitu okoliša objavu kompletne te dokumentacije na službenim stranicama Grada. Također je uočeno da je uložen velik trud od strane Ekonerga da što kvalitetnije obradi problematiku zaštite okoliša od zraka, vode, buke do prirodne i kulturne baštine.
Svakako za nas Članove GI posebno je zanimljiv sam utjecaj TE-TO na zrak. Uz ostalo u Studiji je navedeno da „utjecaj TE-TO Slavonski Brod pri radu kombi bloka najznačajniji je u pogledu maksimalnih satnih koncentracije NO2 … dok je na godišnjoj razini utjecaj na koncentracije NO2 zanemariv. U pogledu utjecaja na čestice (PM2,5), bilo na dnevnoj i ili godišnjoj razini utjecaj je zanemariv… a da je kumulativni utjecaj najznačajniji upravo na području Slavonskog Broda gdje je očekivano najveće pozadinsko onečišćenje zraka...“
No, na prvi pogled izgleda da ta procjena kumulativnog utjecaja nije dovoljno razrađena, da su obradi korišteni djelomično zastarjeli podaci, npr. u materijalu se govori „da kotlovnica Brod-plina Slavonija I … koristi lož ulje kao gorivo“… Također dobro se zna da pored TE-TO Slavonski Brod, prometa, industrije, grijanja u gradu i nedovoljno analizirane Rafinerije, uskoro će se pojaviti još jedan zagađivač u BiH; TE na lignit u Stanarima, ali o tome nema ni retka u procjeni! Kao ni o planovima uprave Rafinerije da 2015.godine želi se proraditi dvostruko, a možda i trostruko više nafte…
Na kraju ima smisla navesti dva fascinantna podatka iz pregledanih materijala: „Postrojenje TE-TO Slavonski Brod moći će proizvesti do 4,2 TWh/god električne energije“ i „Izgaranjem plina dolazi do emisije stakleničkog plina CO2… ukupna godišnja emisija iz TE-TO Slavonski Brod je od 1,2 do 1,633 milijuna tona…, što čini 5,6% ukupne nacionalne emisije“.
2025god
Komentirano: 9.8.2013. | 14:29
2
@Peter - a tko tebi i GI brani da organizirate nekoliko Okruglih stolova, na koje ćete zvati Gradonačelnika, Župana i njihove asistente, građane i brodske medije, da se očituju po razno-raznim pitanjima u svezi tog projekta?
brodjanin1991
Komentirano: 9.8.2013. | 12:27
3
Mislim i znam da Brođani vape za informacijama. Bilo bi dobro da pored skraćene verziji na webu Studije o utjecaju na okoliš „Plinske termoelektrane-toplane Slavonski Brod“ imamo i nekakve ekonomske aspekte tog projekta! Da znamo što ekonomski i financijski znači za Brod i Brođane ta ‘Čermakova’ TE-TO, pa tvornica bioetanola, mogući toplovod(?), itd.? Nitko o tome Brođanima ne govori… Zašto nam služi Gradska uprava? Molimo žurno prezentacije u Gradu, objavlju projektne dokumentacije na službenim stranicama Grada!!!
bpz2011
Komentirano: 9.8.2013. | 8:30
4
Budući da od danas 9. kolovoza do zaključno 9. rujna 2013. godine traju javni uvid i javna rasprava u svezi Studije o utjecaju na okoliš „Plinska termoelektrana-toplana Slavonski Brod“, Zahtjeva za utvrđivanje objedinjenih uvjeta zaštite okoliša i Tehničko-tehnološkog rješenja iste u prostorima Grada Slavonskog Broda, javljamo da članovi Građanske inicijative za čisti zrak u 10 30 sati otići će na uvid spomenute dokumentacije...
PeterTDj
Komentirano: 8.8.2013. | 21:27
5
Hvala Homeboxu o opširnoj informaciji o nepredviđenim potezima HEP-a i o drugim momentima i nekim opisima u svezi 'Čermakove termoelektrane’ jer neovisno da netko, kao npr. kolega 2025god., dobro informiran, Brođani vape za informacijama. Ja sam neke stvari u spomenutom članku „Što se to događa s ‘Čermakovom termoelektranom’?“ (vidi link: http://www.sbperiskop.net/drustvo/sto-se-to-dogada-s-cermakovom-termoelektranom) naznačio i kako sam i rekao posebni naglasak dao vezano za negativna iskustva Brođana (u svezi Rafinerije), na zahtjeve za održivi razvoj u okvirima zaštite okoliša i za Studiju o utjecaju na okoliš… Sada tu Studiju, odnosno skraćenu verziju sa weba analiziram… Ima dosta pozitivni stvari koji će GI sigurno podržati, ali ukazat ćemo i na negativne!
homebox
Komentirano: 8.8.2013. | 19:25
6
HEP nezainteresiran za Čermakovu plinsku elektranu
Hrvatska 31.7.2013. 9:14 Darko Bičak , Poslovni dnevnik:
Hrvatska elektroprivreda (HEP) odustala je od plana da s 25 posto sredstava sudjeluje u projektu Croduxove termoelektrane na plin u Slavonskom Brodu, doznaje Poslovni dnevnik. Iz samog HEP-a se o ovome nisu željeli izjasniti pravdajući se potpisanim Sporazumom o povjerljivosti s Croduxom.
Za komentar nisu bili raspoloženi ni u samom Croduxu u vlasništvu generala Ivana Čermaka, no kako se doznaje, HEP je Čermakovu tvrtku i službeno obavijestio kako nema interesa za sudjelovanju u projektu.
Ozbiljan udarac
Radi se o ozbiljnom udarcu Croduxovom projektu kombinirane kogeneracijske plinske elektrane na području Slavonskog Broda, koji je inače u visokoj fazi ishođenja pripremne dokumentacije. Ukupna vrijednost investicije trebala je iznositi oko 500 milijuna eura koje je Čermak, prema vlastitom priznanju, planirao prikupiti uz pomoć stranih partnera.Ipak, važnu ulogu trebao je imati i HEP, i kao mogući partner i kao svojevrsna garancija otkupa energije. Mogućnost sudjelovanja u projektu navodno se u HEP-u ozbiljno analizirala dok je na čelu kompanije bio Zlatko Koračević, no dolaskom nove Uprave i nakon dubinskog snimanja projekta, interes je splasnuo. U HEP-u navodno procjenjuju kako je poslovni plan elektrane suviše optimističan, smatraju nedostatkom projekta i to što nema osiguran konzum za otpadnu toplinu, a i žele se posvetiti realizaciji vlastitih sličnih projekata, poput planirane plisnke elektrane u Osijeku.
Odustanka HEP-a nužno ne znači smrt za Croduxov projekt, ali Čermak će, bez sudjelovanja nacionalne elektroprivrede, puno teže osigurati financijsku podršku, posebno s obzirom na aktualnu situaciju na tržištu.Planirana elektrana snage 600 megavata temeljila bi se na tehnologiji tvrtke Siemens, inače trenutno najboljoj dostupnoj tehnologiji plinskih turbina u svijetu, s ukupnim stupnjem djelovanja od oko 68 posto. Ipak, čak i uz tako visoku efikasnost, plinske elektrane u Europi trenutno su neisplative, pa i njemačka elektrana Irsching 5 - kopija koje bi bila ona u Slavonskom Brodu - već mjesecima ne radi jer joj je proizvodna cijena previsoka.
Kad će početi gradnja?
S druge strane, prema dostupnim informacijama, projektna dokumentacija u većem je dijelu završena, a u tijeku je projektiranje priključka na magistralnu infrastrukturu tako da se već do kraja 2013. godine očekuje ishođenje lokacijske dozvole. Zemljište na području Lučke uprave Slavonski Brod, na kojem je planirana izgradnja, u potpunosti je pripremljeno za gradnju, te osigurana mogućnost priključenja na dalekovod, plinovod, vodovod, odvodnju, plovni put, cestu i željeznicu. Početkom lipnja je Savjetodavno stručno povjerenstvo za procjenu Studije utjecaja na okoliš dalo je pozitivnu ocjenu za taj projekt. Bilo je planirano da gradnja počne sljedeće godine, no to bi sada moglo biti odgođeno.
PeterTDj
Komentirano: 8.8.2013. | 16:08
7
Budući da Brođani o 'Čermakovoj termoelektrani' slabo informirani, ovih dana sam u članku „Što se to događa s ‘Čermakovom termoelektranom’?“ nastojao sažeti sve o cijeloj historiji tog slučaja i što je za Brođane o TE-TO možda interesantno. Posebni naglasak sam dao u članku na negativna iskustva Brođana (u svezi Rafinerije), na zahtjeve za održivi razvoj u okvirima zaštite okoliša i za Studiju o utjecaju na okoliš… Nisam ispustio iz vida ni to da 'Građanska inicijativa za čisti zrak' nije protiv razvoja, što više ona je za održivi razvoj u okvirima zaštite okoliša i prirode! Pa tako nije ni protiv često spomenutih novih gospodarstvenih objekata u Luci Brod, a ni protiv termoelektrane s tvornicom bioetanola. Što više… No, žao nam je da netko naše članove naziva „galamdžijama“ i traži od njih „kompetentno sugovorništvo s političarima“... Da, zaista dijalog jeste nužan i nezamjenjiv! Da, zaista sve ovisi samo od nas Brođana, od sinergije građana, stručnjaka, uprave i političara. No, do te sinergije izgleda kod nas se teško dolazi! S druge strane znamo, da je brodski zrak već godinama onečišćen sumporovodikom, lebdećim česticama PM 2.5 i ozonom! Također vidimo kako je već na webu objavljen “SAŽETAK STUDIJE“. U njemu je nešto spomenuto o procjeni kumulativnih utjecaja na brodski zrak, ali na prvi pogled izgleda da ta procjena nije dovoljno razrađena. Zna se da pored TE-TO SB, prometa, grijanja u gradu i djelomično i nedovoljno analizirane Rafinerije, uskoro će se pojaviti još jedan zagađivač iz BiH, TE na lignit u Stanarima i o tome nema ni retka! Ni o planovima uprave Rafinerije da 2015.g. žele proraditi dvostruko, možda i trostruko više nafte… I na kraju vraćam se na tu rečenicu kojim "se šilji zob": „simptomatično da poslije javnog izlaganja o Studiji, Zahtjevu i Tehničko-tehnološkom rješenju, ... u srijedu 4. rujna 2013. godine, samo će tri radna dana ostati Brođanima za podnošenje i očitovanje svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi…“! Prvo jedno moje zapažanje, jedan komentar uz spomenuti članak, pa onda i jedan prijedlog: a) „Je li to slučajno ili je riječ o nekoj vrsti zavjere? Ne događa se to samo nama. Građani Hrvatske se smatraju maloljetnima.“, b) Brođani zaista će morati zasukati rukave, da ih ne bi zadesila nova „rafinerija“! Ako treba neka se zatraži angažman nezavisnih stručnjaka...
2025god
Komentirano: 8.8.2013. | 9:33
8
@brodjanine - najlakše se praviti "sobarica"-:). Ja nemam nikakvih poslovnih ili drugih interesa za i oko TE-TO SB, a znam da će Čermak investirati preko godinu dana. Čak sam znao i kakvo će biti rješenje. Isto tako znam da se u proteklih 10-tak mjeseci po pitanju lokalnih odluka ništa značajno nije radilo zbog političke situacije u Brodu. Zašto "šiljiš sada zob" kada su sazrijeli gotovo svi uvjeti za ovu investiciju i postavljaš zlonamjerna pitanja? Neka GI pokaže sada, da nisu obične galamdžije, nego stručni i kompetentni sugovornici političarima i poduzetniku. Što zvoncaš zbog samo ta tri dana za primjedbe? Ako se niste u GI pripremili u proteklih dvije godine za ozbiljnu priču o TE-TO, koliko se javno priča o toj investiciji, nećete se pripremiti nikada!
Kahfrate
Komentirano: 7.8.2013. | 14:47
9
Kunem se, znao sam da će netko postaviti pitanje kojega je postavio brodjanin1991. Pa, valjda, oni koji su na godišnjem odmoru ili na moru, daleko od Broda imaju povjerenja u one koji su ostali u Brodu??? Isto je to kao u vrijeme izbora. Oni koji ne idu na izbore, iz bilo kojeg razloga, daju, prešutno, povjerenje onima, koji će izaći na izbore. A u krajnjem slučaju, što mi, obični smrtnici, znamo o uticaju jedne takve elektrane, na naše okruženje? Riječ treba imati struka...Mi možemo, zasigurno, tvrditi da će izgradnja elektrane koristiti našem kraju višestruko: investicija, jeftinija energija, zapošljavanje određenog broja brođana... Zapamtite, kada krene jedna investicija, za njom kreću i ostale... A što se tiče ekologije, to prepustite EU, jer ona neće dozvoliti prljavu tehnologiju...pa makar to bio i Slavonski Brod!!!
brodjanin1991
Komentirano: 7.8.2013. | 7:40
10
Kako je moguće da je „Javna rasprava za predmetnu Studiju, Zahtjev i Tehničko-tehnološko rješenje“ organizirana za vrijeme godišnjih odmora i to „u trajanju (samo) od 30 dana, od 9. kolovoza do zaključno 9. rujna 2013.“ Uz to simptomatično je da poslije javnog izlaganja o Studiji, Zahtjevu i Tehničko-tehnološkom rješenju, što će se održat u srijedu 4. rujna 2013. godine, samo će tri radna dana ostati Brođanima za podnošenje i očitovanje „svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi u knjigu primjedbi“(?)!
Komentari članaka objavljuju se u realnom vremenu. SBplus.hr ne može se smatrati odgovornim za izrečeno. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje i klevetanje. Upisi s takvim sadržajem bit će izbrisani.