SLAVONSKI BROD - Iako alergičari već nekoliko tjedana osjete posljedice cvjetanja ambrozije, kraj kolovoza i početak rujna godišnji je period u kojemu koncentracija peludi u zraku doseže svoj vrhunac.
Najviše je te invazivne biljke upravo u kontinentalnom dijelu Hrvatske i to na samom istoku, ali se posljednjih godina proširila i na Jadran jer je iznimno agresivna u traženju novih prostora na kojima će se udomaćiti. Porijeklom je iz Sjeverne Amerike, odakle je 'uvezena' i u Europu kontaminiranim pošiljkama sjemena.
Djelomično joj se na kraj može stati jedino čupanjem i košenjem - i to u periodu kada još nije došlo do punog cvata. Krajnji je rok za to, dakle, već prošao. Ipak, to ne znači da vlastita zemljišta možemo pustiti da obrastu ambrozijom. To je, naposljetku, i protuzakonito. Uoče li komunalni redari takvu površinu ili je netko drugi prijavi, vlasnik bi mogao platiti velike kazne. Za takvo neodržavanje zemljišta propisane su kazne od 500 do 15.000 kuna za fizičke osobe te od 10.000 do 30.000 kuna za pravne osobe.
Samo jedna stabljika ambrozije otpušta i do osam milijuna peludnih zrnaca na godinu i proizvodi velik broj sjemena pa ne čudi da je i ovog ljeta u Slavonskom Brodu srećemo na svakom koraku. Njezino je širenje teško zaustaviti.
O tom visokoalergenom korovu govori i najnovije Izvješće o koncentraciji peludi u zraku Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije za period od 4. do 9. kolovoza.
Mjerna stanica smještena kod Opće bolnice „Dr. Josip Benčević" kvantitativnom i kvalitativnom analizom peludnih zrnaca na mikroskopskom preparatu, od 6. do 9. kolovoza, izmjerila je visoke koncentracije peludi korova i ambrozije, dok je ranijih dana ta razina bila umjerena.
Ambrozija danas izaziva tegobe kod 15 posto stanovništva i jedan je od najjačih prirodnih alergena današnjice.
Komentari članaka objavljuju se u realnom vremenu. SBplus.hr ne može se smatrati odgovornim za izrečeno. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje i klevetanje. Upisi s takvim sadržajem bit će izbrisani.